איך הקורונה משפיעה על הפרישה שלך ומה כדאי לעשות עכשיו?

מצד אחד כבר נמאס לנו לשמוע את המילה הזאת "קורונה" ומצד שני היא משפיעה עלינו, בין אם אנחנו אוהבים את זה ובין אם לא.

דווקא בגלל זה אני חושבת שאם הפרישה לפנסיה מתקרבת חשוב להבין איך הקורונה משפיעה על פורשים ומה אפשר לעשות כדי להיות במצב הכי טוב שאפשר:

אז מה ההשפעות הישירות שאני צופה שיהיו בגלל הקורונה?

 1. פרישה מוקדמת: אני מעריכה שיהיו מקומות עבודה שבגלל אילוצי תקציב או התייעלות יעשו חישוב מסלול ויגדירו את מצבת כוח האדם שלהם מחדש. חלקם יבחרו לגרום לפרישה מוקדמת של עובדים.

  איך זה משפיע עליך? אם אכן מקום העבודה שלך יגרום לך לפרוש מוקדם יותר – המשמעות היא שהכסף שיתקבל בפרישה יצטרך לכלכל אותך ואת המשפחה שלך לתקופה ארוכה יותר.

  מה עושים ת'כלס? עושים רשימה של הצרכים הכלכלים שיש לכם עכשיו ובעתיד ולוקחים בחשבון שהתארכות התקופה מחייבת הערכות חדשה ותכנון. וכמובן מקפידים על תכנון נכון של קבלת הטבות מס בפרישה.

 2. עזרה לילדים: יכול להיות ששוק העבודה יהיה מורכב ומאתגר גם עבור אחד מהילדים שלך. אולי פיטורין או חל"ת ואולי ילד עצמאי שנקלע לקשיים כלכליים.

  איך זה משפיע עליך? במצב כזה יכול להיות שיבקשו מכם עזרה כלכלית ואולי תזהו בעיה ותרצו לעזור.

  מה עושים ת'כלס? אם שוקלים עזרה כלכלית לאחד מהילדים חשוב לעשות את זה בחכמה ובתכנון. מה זאת אומרת? צריך לקחת בחשבון את מכלול הצרכים האישיים שלכם ולהוסיף אליהם מטרה נוספת של עזרה כלכלית ואז לבנות תוכנית ייעודית של עזרה. למשל בצורת הלוואה או משהו שלא יפגע באיכות הנכסים שלכם (למשל: משיכת קרן השתלמות היא מעשה בלתי הפיך וצריך להיזהר ממנו עד כמה שניתן)

 3. הפסדים בשוק ההון ובקופות הגמל: מי שמושקע בשוק ההון בין אם זה דרך קופות גמל ובין אם בניירות ערך – יודע שההפסדים בתקופה האחרונה היו כבדים. לא נעים בכלל. זה מחדד עד כמה יש חשיבות לתכנון ומניעה. עד כמה יש חשיבות לבחירת גופים מנהלים טובים וכמובן לבחירת תמהיל השקעות נכון מבחינת טווח ההשקעה. כסף שיכול לספוג הפסד – מיועד לטווח רחוק, כסף שאנחנו צריכים למחר בבוקר צריך להיות סולידי מאוד.

  איך זה משפיע עליך? בסבירות גבוהה שווי הקופות שלך ירד ואולי אפילו שקלת משיכה של הקופות מרוב בהלה.

  מה עושים ת'כלס? מבלי להכנס לייעוץ אישי חשוב להבין שיש חשיבות עצומה לתכנון אסטרטגיה ולא לביצוע פעולות בלתי הפיכות ללא תכנון. תמיד ובמיוחד עכשיו חשוב לבחור גופים טובים שינהלו לכם את הכסף ולזכור שיש חשיבות גדולה גם לתכנון עתידי של תשלום פחות מס רווחי הון לאורך זמן)

 4.  התארכות הטיפול בקבלת מידע: כשנערכים נכון לפרישה צריך לחפש מסמכים ופעמים רבות אנחנו תלויים באנשים אחרים בשביל זה.

  איך זה משפיע עליך? כשיש חוסר בהירות במקומות עבודה רבים והרבה עובדים יוצאים לחל"ת, כל הטיפול מתארך ולכן הרבה פעמים יקח הרבה יותר זמן לקבל מידע.

  מה עושים ת'כלס? מקדימים לטפל! מתחילים לאסוף את המידע כבר עכשיו. עושים רשימה של המסמכים הנדרשים, מה תלוי בנו ומה תלוי באחרים ומתחילים כבר עכשיו לברר איך להשיג את המידע שיהיה מורכב להשיג!

 5. טכנולוגיות חדשות: עוד צד אחד חיובי הרבה יותר אך גם כזה שדורש מחשבה ומשאבים הוא שפעמים רבות אחרי משברים מתפתחות טכנולוגיות חדשות, יש מוצרים חדשים שבעבר לא השתמשנו בהם ויהפכו להיות נפוצים מאוד. (מי אמר זום?).
  לדוגמא: אם לפני 20 שנה בכל בית היה טלפון קווי, היום בכל משפחה יש מס' קווים ניידים והמשמעות הכלכלית היא השקעה כספית ברכישה של מכשירי טלפון חדשים ולא זולים כל מס' שנים.

  איך זה משפיע עליך? אדם שפורש לפנסיה ומתכנן את הוצאותיו הכלכליות חייב לקחת בחשבון שהמשמעות של טכנולוגיות חדשות היא גם הוצאות כלכליות חדשות ולכן יש חשיבות גדולה לכל שקל שאפשר לשמור ולהשביח בעזרת תכנון נכון והטבות מס – בשביל איכות חיים טובה יותר בפרישה!

  מה עושים ת'כלס? כשמתכננים את הפרישה מקפידים לתכנן הטבות מס בצורה נכונה (גם מס על הפנסיה וגם הפחתת מס על מענקים ופיצויים) ובנוסף מקפידים לנהל את הכסף בצורה טובה ויעילה ומתכננים גם הפחתות מס על רווחי הון בעזרת כלים פטורים ממס (אם ישנם).

למרות הכל, אני אופטימית!

אני מאמינה שנתמודד עם זה בטוב
ומהמשבר הזה עוד נצמח כאנשים פרטיים וגם כאומה.
ויותר מהכל, אני מאמינה שעלינו לעשות את חלקנו על הצד הטוב ולהתמקד ב"מעגל ההשפעה" שלנו.

אז שמרו על עצמכם ועל היקרים לכם
ותתחילו לתכנן את הפרישה שלכם,
עצם המחשבה החיובית, עושה טוב!
תכנון "טיול פרישה" (עד כמה שזה נשמע תלוש עכשיו…) ימלא אתכם בתקוה ואנרגיה
ויאותת למוח שלכם שהתקופה חסרת הוודאות הזו תחלוף
ואחריה יבוא בעזרת ה' עתיד מבורך וטוב לכולנו!

חג חרות שמח!

2 מחשבות על “איך הקורונה משפיעה על הפרישה שלך ומה כדאי לעשות עכשיו?”

 1. אני מורה ומהרהרת האם כדאי לפרוש עכשיו או להשאר עוד שנה שזו שנת פרישה ממשרד החינוך?

  הגב
  • שלום נועה, נעים מאוד! אם השאלה היא כלכלית אז צריך לבדוק מול הסתדרות או ארגון המורים מה הזכויות שלך עכשיו ומה יהיו הזכויות שלך עוד שנה ולקחת את זה בחשבון. אבל לפני כן, יותר חשוב: אני מציעה לחשוב על שני דברים אחרים: 1. האם החלופה היא טובה, כלומר האם את רוצה לפרוש (בפן המנטלי, עוד לפני הצד הכלכלי) ורק אם כן לבדוק את העניין השני, כלכלית. האם השינוי מתאים מבחינה כלכלית? האם יש מספיק משאבים בשביל לפרוש? האם יש מספיק כסף בשביל היעדים שחשובים לך/ם כמשפחה? אני מזמינה אותך לשוטט עוד קצת במאמרים שכתבתי שיתנו לך עוד מידע על תכנון פיננסי לקראת הפרישה. בהצלחה!

   הגב

כתיבת תגובה