על ניקיון פסח ועל ניקיון שולחן בפרישה

כמה בלאגן יש בניקיונות של פסח…  מי צריך את זה?

בואו נגיד שלפעמים זה יותר מרגיש בעיקר כמו בלאגן גדול והרבה לכלוך וממש לא כמו ניקיון.

כל הבית נשפך החוצה, הכלים, הבגדים, ים של כביסות (נכון שהרוב לא באמת חמץ אבל זו הזדמנות טובה לעשות סדר…) מוציאים הכל. מסדרים ארונות, מוציאים בגדים של הילדים שלא מתאימים ומעבירים לחנות יד שניה, מעבירים לגן של הילדים כל מיני כלי מטבח שלא ברור למה הם שוכבים בארון כל כך הרבה זמן ולא משתמשים בהם… בקיצור, הזדמנות טובה לאפס הכל מחדש אבל ההזדמנות הזאת עוברת בבלאגן ולכלוך.  וכששוטפים את הרצפה אחרי הניקיון של המטבח, הלכלוך  כל כך גדול ולא ברור איך עוד מעט יהיה פה נקי, מי מדבר על כשר בכלל…

אבל אז מגיע הרגע המיוחד… מסיימים לנקות. עושים בדיקת חמץ, שורפים את החמץ וכשמדליקים את נרות החג בבגדים חדשים ומברכים שהחיינו זה כבר משהו אחר. ההרגשה נפלאה, הטרחה שטרחנו והניקיון שיש בבית,  עושים סדר וניקיון גם בלב וזה ממלא באושר גדול. בנחת וסיפוק.

אני זוכרת את התחושה הנעימה שהיתה לי לפני כמה שנים אחרי שסיימנו לנקות לפסח ותלינו וילון אמבטיה חדש ששמרתי ליום הזה. זה נשמע מצחיק אבל ממש נהנתי לקנות ולשמור אותו, להרגיש את הניקיון וההתחדשות ולשמור עד לרגע האחרון כי זה פשוט כיף גדול הרבה יותר להתחדש במשהו, כשיש מעמד וסיבה מיוחדת. הוא פשוט סימל בשבילי את המאמץ ואת ההתחדשות.

ואיך זה קשור לפרישה שלך?

כשמגיעים לפרישה יש המון טפסים ניירת, קופות, תחושה של בלאגן, מחנק אפילו, והרבה תסכול ובלבול. ממש כמו שמרגישים כשכל הבית שפוך על הרצפה בניקיונות (רק שהפעם, התחושה היא שהחיים שלנו תלוייים בבלאגן הזה. שזה קיומי. ושאם לא נסדר נטבע ממש ונפסיד כסף רב)

ומעבר לזה לבלאגן הזה יש השלכות כספיות שלא בטוח שנבין אותם עכשיו – אבל אם לא נעשה את הדברים נכון נצטרך למשל לשלם למס הכנסה מס מיותר פשוט כי לא ידענו מאיפה מתחילים ולא ביצענו נכון את הפעולות ופספסנו חלק מהדברים בזמן מילוי הטפסים הראשונים – ואז כשנרצה בעתיד לקבל את הכספים שלנו נהיה חייבים במס סתם. מס שיכולנו למנוע.

לכן תזכרו שיש סדר פעולות נכון בשביל הפרישה (אם לא קראתם המדריך לתכנון פרישה אני מציעה שתעיינו בו, הכל כתוב שם) ומעבר לזה שימו לב לנושא של הפיצויים בפרישה:

בכל מה שקשור לפיצויים – חייבים לנקות שולחן בשביל ראש שקט בפרישה.

מה זה אומר?

  1. צריך לדעת איפה יש פיצויים, באיזה קופות. ומי המעסיק שלהם.
  2. צריך להחליט מה הייעוד של הפיצויים: קצבה או הון.
  3. אם הפיצויים הוניים – כדאי "לנקות שולחן" ולפדות אותם ואז להפקיד אותם לקופה אחרת כמו כסף פרטי.
  4. לא משאירים פיצויים בקופה בפרישה אם הם לא מיועדים לקצבה
  5. לא משנה מה מחליטים לעשות (לייעד להון או לקצבה) – מדובר באירוע מס וחייבים לקבל אישור של מס הכנסה
  6. לשמור את כל המסמכים בקלסר המסודר שתכינו לקראת הפרישה, מי יודע מתי תצטרכו אותם.
  7. שימו לב שבמילוי טופס 161 ד – יש התייחסות לכל כספי הפיצויים שלכם – כך שחייבים למלא אותו עם הכוונה של איש מקצוע שמומחה ומבין בשני התחומים , גם בנושא פנסיוני וגם במיסוי (ולא מיסוי בלבד).

מאחלת לכם שתפרשו עם שולחן נקי ומבריק ושתהנו יום אחרי הפרישה מהשקט שיש אחר כך בראש …

שיהיה חג פסח כשר ושמח!

כתיבת תגובה