טופס 161 – מהו ומתי מקבלים אותו?

איזה כיף, הפרישה סוף סוף מתקרבת ועוד מעט יהיה אפשר לנוח אחרי שנים של עמל ועבודה! רגע לפני אני מזמינה אותך להכיר את אחד הטפסים החשובים ביותר בפרישה שלך: "טופס 161".

לטופס הזה קוראים גם "הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד" והוא טופס חשוב מאוד ובסיסי כדי שיתאפשר לך לקבל את מה שמגיע לך מהמעסיק וממס הכנסה וגם ת'כלס לקבל ולמשוך את הפיצויים שהופקדו לקופות שלך אם זה מה שיוחלט על ידך.

למה קוראים כך לטופס? כי בטופס זה מודיע המעסיק למס הכנסה על סיום יחסי עובד-מעביד ומדווח איזה מענקים ופיצויים קיבלת מאת המעסיק. (למשל ימי מחלה, פיצויים ועוד). ע"פ החוק המעסיק חייב להגיש את ההודעה על הפרישה שלך למס הכנסה ובנוסף למסור לך העתק מההודעה הזו. חשוב לציין כי בפועל – מעסיקים רבים לא מעבירים את הטופס למס הכנסה ואפילו ממלאים את הטופס בצורה שגויה כך שבסופו של דבר, במבחן המציאות האחריות, כמו גם ההשלכות של הטעויות, נמצאת בידיים שלך ועליך לנהל את הפרישה שלך בצורה הטובה ביותר מבלי לסמוך על המחוייבות של המעסיק.

מה כולל הטופס? בטופס הזה רושם המעסיק פרטים חשובים כגון וותק העבודה שלך, גובה השכר שלך, באיזה קופות הופקדו כספים לטובת "פיצוים" ובאיזה סטטוס הם נמצאים מבחינת מס הכנסה ועוד פרטים רבים. המעסיק רושם את הנתונים ומתוך הנתונים האלה יהיה אפשר לחשב את הזכאות שלך מול מס הכנסה כמו למשל – כמה פיצוים יכולים להיות פטורים ממס וכמה חייבים במס. בנוסף, בהמשך לנתונים האלה יוכל איש המקצוע שילווה אותך לבחון במידת הצורך מה התקופה של העבודה ואם היא מאפשרת לך זכאות להטבת מס נוספת הנקראת "פריסת מס". בסופו של דבר באפשרותך לבחון איזה הטבת מס כדאית לך אישית ובהמשך לכך לבחור את ההטבה הכדאית ביותר עבורך באופן אישי!

ממה להיזהר? כמו שכתבתי, כדי לקבל לאחר פרישתך את הטבות המס המגיעות לך ממס הכנסה יסתבר כי מס הכנסה בוחן את הטופס בהתאם למה שמילא המעסיק גם אם נפלו טעויות כאלה ואחרות ולכן ישנה חשיבות גדולה למילוי הטופס בצורה נכונה וללא טעויות. לכן חשוב לבדוק את נכונות הנתונים שמילא המעסיק בפרישה שלך ולא לדלג על השלב החשוב הזה. עובד שאינו בוחן את הנושא עלול לגלות בהמשך כי הדבר מסרבל מאוד את ההנהלות מול מס הכנסה ומול חברות הביטוח או הקופות השונות. לא חבל?

מה עוד כדאי לדעת? בנוסף לטופס זה יעניק לך המעסיק "מכתב שחרור" על הכספים. מכתב זה מופנה לגופים השונים בהם הופקד הכסף. טופס זה מאשר לחברה המנהלת את הקופה לדעת כי יחסי העובד והמעסיק הסתיימו והוא מאשר כי יש לך אפשרות לבחור כיצד ברצונך מעוניין לקבל את הפיצויים, מבלי התנגדות של המעסיק.

לתשומת ליבך! מבחינתך הפרישה היא "אירוע מס" ועליך לגשת למס הכנסה (לבד או שאיש המקצוע שמלווה אותך יעשה זאת עבורך) ולדווח למס הכנסה על סיום העבודה בעזרת טופס "161 א" – זהו "טופס הודעת עובד עקב פרישה מעבודה" עליו ארחיב בפוסט הבא.

בהמשך לשני מסמכים אלה – ינפיק מס הכנסה אישורים ייעודים עבורך כדי לממש את הכספים לפי בקשתך.

בהצלחה!

2 מחשבות על “טופס 161 – מהו ומתי מקבלים אותו?”

 1. המעביד שלח לי את טופס 161.

  אני חושבת שמגיעים לי כספים נוספים.השאלה האם כדאי לי לעקב את הגשת הטופס למס הכנסה ולא לקבל פטור ממס בנתיים עד שאסדיר את כל המחלוקות בנינו?. או למשוך כרגע
  את הכספים שנותנים לי ולהמשיך לדרוש את הכספים .

  הגב
  • אני לא יודעת מה פרטי המקרה לעומק, אבל נראה לי שנכון להגיע למצב שבו טופס 161 תקין ואז להגיש אותו. כל טוב

   הגב

כתיבת תגובה