טופס 161 א – מי ממלא אותו, ומתי?

סוף סוף פרשת לפנסיה וקיבלת מהמעסיק טופס 161, ברכותי! מבחינתך זה בטח הזמן לנוח וליהנות מהפרישה אבל למרבה ההפתעה – פתאום מסתבר שהבירוקרטיה רק מתחילה וקשה למצוא את הידיים והרגליים…  אז במאמר הזה אני רוצה להסביר מהו טופס 161 א, מה עושים איתו וממה כדאי להיזהר – כדי לעזור לך להבין איך להתנהל נכון ולמזער את הבירוקרטיה למינימום!

טופס  161 א הוא טופס שמשלים את טופס 161 שקיבלת מהמעסיק ומכנים אותו גם "טופס הודעת עובד עקב פרישה מעבודה".  הדבר הכי חשוב שצריך להבין לגביו הוא שסיום העבודה שלך מהווה מבחינת מס הכנסה "אירוע מס" – כלומר מס הכנסה מצפה לשמוע ממך ולקבל דיווח על הפרישה, ועל הכספים שקיבלת בפרישה (ימי מחלה, פיצוים וכד') כדי לתת לך אישורים שיקבעו באיזה גובה מס יתאפשר לך למשוך את הכספים האלה (וכמה כסף מתוך הכספים שקיבלת מהמעסיק – יקבל ממך מס  הכנסה 🙁 …) .

מה חשוב לדעת? כל עובד שפרש וכל אדם שהגיע לגיל פרישה – זכאי בהתאם לחוק להטבות מס שונות. לאחר שבוחנים את הצרכים האישיים – כל אחד יכול לבחור איזה הטבת מס עדיפה לו באופן אישי. (וגם אצלך זה כך!)  פעמים רבות תכנון נכון של הטבות המס מאפשר לקבל את הכספים ללא מס בכלל או במס נמוך משמעותית! את הטבות המס האלה מתכננים ומבקשים בעזרת מילוי נכון של טופס 161 א הנקרא גם: "טופס הודעת עובד עקב פרישה מעבודה".

מה כולל הטופס? בטופס הזה עליך למלא פרטים אישיים כמו תאריך הפרישה שלך, האם עבדת במקומות נוספים במקביל לעבודה זו, ובעיקר – האם וכיצד ברצונך להשתמש בהטבות המס האפשריות. הטבות אלה מתחלקות למספר הטבות עיקריות:

 1. קבלת הפיצויים בפטור ממס בהתאם לתקרה שנתית של 12,420 ₪ לכל שנת עבודה (נכון ל 2020). לדוגמא: אם עבדת אצל המעסיק 10 שנים – עומדת לרשותך הזכות לקבל 124,200 ₪ בפטור ממס. פיצויים מעבר לסכום זה חייבים במס.
 2. הבחירה לקבל את הפיצויים כקצבה חודשית (פנסיה לכל החיים) ולא כסכום חד פעמי. אפשרות זו רלוונטית כשהכספים נמצאים בקופה שיכולה לשלם לך קצבה, כמו למשל כספי פיצוים שהופקדו לקרן פנסיה.
 3. פריסת מס: קיימת אפשרות לפרוס תיאורטית את הסכום החייב במס על פני מספר שנים ולהתחשבן בהתאם לכך מול מס הכנסה כבר עכשיו, אפשרות זו יכולה לחסוך במס כיוון שסביר להניח שמדרגת המס שיהא עליך לשלם תהיה מדרגה נמוכה יותר. (כיוון שלאחר הפרישה השכר לרוב נמוך יותר מאשר לפניה).

חשוב לציין כי ישנן עוד אפשריות להטבות מס והסברתי כאן רק את העיקריות, וגם ההסבר הינו ממוקד ופשוט מבלי להכנס לפרטים לעומק.

ממה להיזהר? כמו תמיד, חשוב למלא את הטופס בצורה נכונה וללא טעויות ובנוסף – חשוב לוודא כי כל הפיצויים שיש לך מאותו מעסיק אכן נרשמים בטופס זה. במידה וישנם כספים שעומדים לרשותך ולא יתקבלו עבורם אישורים – יהיה לך קשה למשוך אותם בעתיד מבלי להדרש לבירוקרטיה וטרטור ואולי אפילו תשלום מס גבוה יותר.

מה עוד כדאי לדעת? פיצויים שמתקבלים בפרישה חייבים להתקבל אצלך או בהמרה לקצבה חודשית או כסכום חד פעמי שעליו מתחשבנים מול מס הכנסה. אין דבר כזה (!) – לקבל פיצוים מהמעסיק ולא להתחשבן עליהם מול מס הכנסה. גם לאחר שמס הכנסה אכן נתן אישור – חשוב לשים לב – לממש את האישור ולהעביר אותו לגופים השונים – ואם מדובר בכספים שמיועדים למשיכה, חשוב להגיש גם בקשת משיכה לגופים השונים בהם נמצא הכסף בצירוף האישור ממס הכנסה כמובן.

(כדי לחדד: פורשים שאני מלווה חייבים לקבל החלטה בפרישה על יעוד הפיצויים – "האם מיועדים לקצבה או למשיכה?" – ובמידה והוחלט למשוך את הכספים – הם נפדים, נכנסים לחשבון הבנק שלהם ומשם מופקדים מחדש לקופה חדשה ו"נקיה" שתאפשר לאותם פורשים התנהלות חלקה אחרי הפרישה)

לתשומת ליבך! ניהול נכון של הפרישה בשלב זה של בחירת הטבות המס יאפשר לך גם לשלם פחות מיסים (לעיתים מדובר בקבלת החזר על מס שגבה לך המעסיק ומס הכנסה ינפיק לך אישורים שיזכו אותך בכסף חזרה) וגם יסייע לך לפעול בצורה כזו שתחסוך לך הרבה בירוקרטיה והתעסקות מיותרת לאורך שנים.

בהצלחה!

 

4 מחשבות על “טופס 161 א – מי ממלא אותו, ומתי?”

  • שלום אושירה, קיבוע זכויות אפשרי לעשות בגיל הזכאות, כלומר גיל 62 לאשה או 67 לגבר + כשמתקבלת קצבת פנסיה חודשית. בהצלחה!

   הגב
 1. כאשר מפוטרים מעבודה לפני גיל פרישה ואכן מתכוננים להשתלב שוב במעגל העבודה כשכיר או עצמאי. מה כדאי לרשום בטופס 161א? הרצון הוא לשמר כספים אלו לפנסיה.
  תודה

  הגב
  • שלום דוד, אם הכוונה היא להשתלב שוב בעבודה ולשמור את הפיצויים למטרת קבלת קצבה, סביר להניח שיהיה נכון לייעד את הפיצויים למטרת "רצף קצבה". (חשוב לבחון כמה כספים התקבלו ובאיזה קוד הם מבחינת מס הכנסה, אבל בגדול זו תשובתי) בהצלחה!

   הגב

כתיבת תגובה